STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

NAWIGACJA

NAWIGACJA

Wiadomości różne Patron Publicznej Szkoły Podstawowej we Wroninie - Mikołaj Kopernik Informacje dla Rodziców Informacje dla uczniów Archiwum Koncepcja Pracy Szkoły Rozkład lekcji i przerw Kalendarz roku szkolnego Fascynujący Świat Nauki i Technologii Regulamin rekrutacji uczestników do projektu Akademia Kompetencji

Aktualności

Patron Publicznej Szkoły Podstawowej we Wroninie - Mikołaj Kopernik

 

   

Mikołaj Kopernik przyszedł na świat w Toruniu 19 lutego 1473 roku w domu przy ul. Św. Anny (obecnie: ul. Kopernika). Był synem kupca krakowskiego, o takim samym imieniu jak słynny astronom - Mikołaj, który w ramach prowadzonego handlu przeniósł się z Krakowa do Torunia. Natomiast matka naukowca, Barbara, pochodziła z rodziny Watzenrode, związanej z Toruniem od dłuższego czasu.

Kopernik został wysłany na studia do Krakowa i na wydziale sztuk wyzwolonych Akademii Krakowskiej studiował od 1491 do 1495 roku. Później kontynuował studia na uczelniach włoskich, w Bolonii (prawo), Padwie (medycyna) i Ferrarze (prawo), przebywał także w Rzymie. Działo się to w latach 1496-1503.

Po powrocie z Włoch przez kilka lat mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rezydował jego wuj Łukasz Watzenrode, który był biskupem warmińskim. Właśnie w Lidzbarku około 1509 roku opracował pierwsze zarysy swojej teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego.

Kolejny etap swojego życia spędził we Fromborku, gdzie mieszkał na wzgórzu katedralnym. Z Fromborkiem był związany do końca życia, z kilkuletnimi przerwami na pobyt w Olsztynie.

Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), które zostało opublikowane w 1543 roku. Przedstawił w niej teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Według Kopernika to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a nie Słońce i planety wokół Ziemi, jak głosił obowiązujący w czasach średniowiecza model wyjaśniający budowę świata.

Mimo, że teoria Kopernika nie została początkowo przyjęta przychylnie, to wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce naszej planety i człowieka we Wszechświecie. Zapoczątkowała tzw. rewolucję kopernikańską, szczególnie w naukach ścisłych.

Mikołaj Kopernik to astronom, matematyk, ekonomista, strateg, lekarz, kanonik. Poszukiwał najlepszych z możliwych dróg, łamiąc przy tym przyjęte zwyczaje i schematy. Zawsze twórczy, poszukujący prawdy. "Sięgnął gwiazd" gdy nauka robiła powolne kroki do przodu i dzięki temu może być wzorem dla wszystkich, jak przekuwać marzenia w rzeczywistość.

 

.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    ul. Kościelna 1

    47-260 Polska Cerekiew



  • 077/4802730


Galeria zdjęć