STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

NAWIGACJA

NAWIGACJA

Ścieżki kształcenia Pomagam mojemu dziecku wybrać zawód Materiały dla 7 i 8 na czas nauki zdalnej Informatory do szkół ponadpodstawowych oraz terminy rekrutacji. Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022 Przewodniki dla uczniów i rodziców wraz z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego DNI OTWARTE SZKÓŁ W RACIBORZU - ONLINE

DORADZTWO ZAWODOWE

Materiały dla 7 i 8 na czas nauki zdalnej

Ósmoklasisto – to ważne, czyli niezbędnik ósmoklasisty - Publiczna Szkoła  Podstawowa nr 11 Dębicy z Oddziałami Integracyjnymi

NIEZBĘDNIK ÓSMOKLASISTY

 

 Marzenia do spełnienia.

  1. Zastanów się z jakim zawodem kojarzą Ci się poniższe przedmioty?

 

Są to atrybuty florysty. Za kilka minut dowiesz się czym zajmuje się florysta.

 

2. Jak rozumiesz pojęcie ,,zawód”?

„Zawód – zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i wymagających odpowiednich kompetencji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów”.

 

3. Obejrzyj film.

4. Podczas oglądania postaraj się wypisać, zapamiętać najważniejsze informacje

  • co jest najważniejsze w tym zawodzie ?

  • jak zostać florystą?

  • jakie są warunki pracy?

  • gdzie można znaleźć zatrudnienie jako florysta?

 

5. Sprawdź czy dobrze odpowiedziałeś? Wejdź na poniższą stronę. Wybierz zawód florysta i porównaj swoje odpowiedzi z odpowiedziami zawartymi w informatorze o zawodach

 

6. Podsumowanie.

Zastanów się dlaczego znajomość składowych opisu zawodów stanowi ważny aspekt przy wyborze konkretnego zawodu w przyszłości?

Wejdź na powyższą stronę i wyszukaj zawód, który Cię interesuje. Przejrzyj przynajmniej 3 informacje o zawodach.

Pomyśl, czy po dzisiejszych zajęciach bierzesz pod uwagę jakiś inny zawód, który mógłbyś wykonywać w przyszłości niż ten, który dotychczas planowałaś/eś?

 

 Moja przyszłość edukacyjno-zawodowa

1.Zastanów się i wymień wszystkie znane Ci typy szkół ponadpodstawowych. Pomyśl, ile trwa edukacja w każdej z nich, jakie zawody i kwalifikacje można zdobyć po ich ukończeniu, jakim rodzajem egzaminu kończy się nauka w każdej z nich. Zdarza się, że ten sam zawód można zdobyć w różnych typach szkół (np. technikum i szkoła policealna).

 

2. Przeczytaj historię uczniów i zastanów się, jakie zawodu mogłyby te osoby wykonywać:

BASIA

Basia zawsze lubiła czytać wiersze, jej ulubionym przedmiotem był język polski. Razem z przyjaciółką Magdą chętnie występowały na akademiach i w szkolnych przedstawieniach. Zaczęła od roli pszczółki Mai w klasie trzeciej, w klasie piątej dostała nagrodę za najlepszy samodzielnie wykonany strój na bal przebierańców, a w siódmej klasie z dumą oznajmiła rodzicom, że wygrała międzyszkolny konkurs recytatorski. Kiedy na zajęciach z doradztwa zawodowego nauczyciel zapytał o wymarzony zawód, pierwsza do odpowiedzi wyrwała się właśnie Basia: „Chcę być…!”

KAROLINA

Karolina już od przedszkola uwielbiała dostawać w prezencie lalki – ale tylko te z długimi włosami! Godzinami zmieniała im fryzury, zakładała kolorowe spinki i gumki do włosów.

W szkole podstawowej plotła koleżankom modne warkoczyki i kręciła włosy na papiloty. Ostatnio starsza siostra poprosiła ją o pomoc w farbowaniu włosów i upięciu koka na studniówkę. Karolina to przyszła…

MARCIN

Marcin zawsze interesował się tym, jak działają różne sprzęty. Uwielbiał wyszukiwać na strychu u dziadka niedziałające urządzenia elektroniczne. Ostatnio rozłożył na części pierwszą dawno nieużywaną drukarkę – po wyczyszczeniu głowicy udało się ją przywrócić do działania. Każdy w rodzinie prosi go o rozwiązywanie problemów z komputerem. Fascynuje go tworzenie stron WWW i programowanie w języku Java Script. Marcin już wie, że chciałby być…

 

PROPOZYCJE ZAWODÓW:

BASIA: aktorka, charakteryzatorka, kostiumolog, poetka;

KAROLINA: fryzjerka, stylistka, wizażystka;

MARCIN: informatyk, programista, grafik komputerowy;

4. Warto zwrócić uwagę na możliwość kontynuowania edukacji po branżowej szkole I stopnia (BS I) w branżowej szkole II stopnia (BS II).

 

5. Odpowiedz sobie na pytanie, czy któryś z wymienionych zawodów zainteresował także Ciebie? Jak może wyglądać Twoja droga zawodowa? Zapoznaj się ze schematem systemu edukacji:

 

 

Jak zaplanować przyszłość edukacyjno-zawodową?

 

Pomyśl: Co powinienem zrobić, aby źle wybrać…szkołę? Zastanów się, co należałoby zrobić, aby był to wybór całkowicie nietrafny? Czym nie należy się kierować, planując swoją ścieżkę edukacyjną? Co jeszcze mógłbyś zrobić, aby źle wybrać szkołę ponadpodstawową . Następnie zastanów się co zrobić ,żeby wybrać ją dobrze.

Przykład: źle – pójść do tej samej szkoły co kolega, mimo że lubimy robić coś innego; dobrze – kierować się własnymi zainteresowaniami.

 Po wykonaniu zadania obejrzyj film. Zastanów się dlaczego planowanie jest ważne? Dlaczego warto jest dobrze przygotować się do podjęcia decyzji dotyczących wyboru szkoły i zawodu?

 

Podsumowanie.

Planowanie kariery zależy od określenia m.in.:

• zainteresowań,

• umiejętności,

• indywidualnych cech osobowości,

• wartości,

• stanu zdrowia,

• predyspozycji i preferencji zawodowych.

         

 

 

 Czym się interesuję?

Na dzisiaj mam dla was kartę zainteresowań. Sprawdź jakie masz zainteresowania, pomogą Ci one podjąc decyzje w jakim kierunku dalej się kształcić.

 Karta-Zainteresowań

 

 

 

 

 

Skąd czerpać wiedzę o zawodach?

Internet to miejsce, w którym można znaleźć mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji o bardziej i mniej znanych zawodach. Kanały na YouTube i podcasty są prawdziwą kopalnią wiedzy, podaną w różnej formie. Które warto obserwować?"
 

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Polecamy 10 kanałów na YouTube i 3 podcasty

Czy roboty wygryzą nas z roboty, czyli kilka słów o kompetencjach przyszłości

Czym są kompetencje? Najprościej rzecz ujmując KOMPETENCJA to połączenie trzech atrybutów: wiedzy, umiejętności i postawy. Wyróżniają one daną osobę łatwością sprawnej, skutecznej, odpowiadającej oczekiwaniom jakościowym, realizacji danych zadań. Tyle definicja.

O tym, które z kompetencji staną się w przyszłości najbardziej pożądanymi mówi i pisze się w ostatnich latach bardzo wiele. Dziś chcemy podzielić się z Wami dwoma źródłami takich rozważań.

Pierwsze co się nasuwa, kiedy myślimy o kompetencjach przyszłości, to oczywiście kompetencje kluczowe. Unia Europejska zdefiniowała 8 najważniejszych i najbardziej podstawowych umiejętności, które człowiek powinien rozwijać w trakcie swojego życia, żeby osiągnąć sukces w życiu zawodowym i prywatnym. Umiejętności te nazywane są kompetencjami kluczowymi i są to:

  1. porozumiewanie się w języku ojczystym
  2. porozumiewanie się w językach obcych
  3. kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
  4. kompetencje informatyczne
  5. umiejętność uczenia się
  6. kompetencje społeczne i obywatelskie
  7. inicjatywność i przedsiębiorczość
  8. świadomość i ekspresja kulturalna

Już wiecie, że kompetencja jest kombinacją wiedzy, umiejętności i przyjmowanej postawy. Kompetencje kluczowe to te kompetencje, które wspierają rozwój osobisty, włączanie w życie społeczne, aktywne obywatelstwo i możliwość znalezienia zatrudnienia. Proces kształtowania i rozwijania w sobie kompetencji kluczowych trwa przez całe życie i nigdy się nie kończy. Wszystkie kompetencje kluczowe uważa się za jednakowo ważne; każda z nich przyczynia się do udanego życia w społeczeństwie. Kompetencje mogą być stosowane w wielu różnych kontekstach i rozmaitych kombinacjach. Ich zakresy się pokrywają i są ze sobą powiązane: aspekty niezbędne w jednej dziedzinie wspierają kompetencje w innej. Takie umiejętności jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, praca zespołowa, umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne, umiejętności analityczne, kreatywność i umiejętności międzykulturowe są elementem wszystkich kompetencji kluczowych.

Bardziej szczegółowe informacje o tym czym są kompetencje kluczowe, wraz z ich opisami znajdziecie w naszym ebooku Kompetencje kluczowe.

Podobny obraz umiejętności, które w przyszłości liczyć się będą na rynku pracy, znajdziecie także w najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Pearson, ośrodek badawczy Oxford Martin School i fundację Nesta. Badania te pokazują, że wiele spośród obecnych zawodów będzie nadal potrzebnych i wykonywanych w roku 2030 i później. Może się jednak okazać, że aby osiągnąć sukces zawodowy, będziecie potrzebować zupełnie innych, nowych umiejętności. Jeśli zatem w waszej głowie właśnie pojawiło się pytanie – jakich – to znak, że właściwie podchodzicie do planowania swojej kariery zawodowej. Odpowiedzi poszukiwać można idąc różnymi drogami i korzystając z wielu źródeł. Ja zachęcam by zajrzeć także do raportu z badań Future of skills. Employment in 2030 – www.umiejetnosci2030.pl (w wersji oryginalnej TU). Sprawdźcie jakie umiejętności mają szansę liczyć się na rynku pracy w kolejnej dekadzie i w jakim kierunku rozwijać swoje kompetencje.

Gdy patrzymy na naszą przyszłość w takim właśnie świetle, oczywiste staje się także to, że w otaczającym nas świecie zwiększa się rola kompetencji miękkich, transferowalnych do różnych dziedzin naszego życia. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się od kilkunastu lat stają się jednymi z ważniejszych kryteriów znalezienia i utrzymania pracy – oczywiście poza kompetencjami zawodowymi.

Według World Economic Forum znaczna część dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracowała w zawodzie, który jeszcze nie istnieje. Jeśli więc nie do końca wiadomo czego się uczyć, by dysponować odpowiednią wiedzą w przyszłości, to na co stawiać powinni młodzi ludzie? Odpowiadając na to pytanie wspomniane forum kilka lat temu zdefiniowało listę umiejętności, które będą kluczowe na rynku pracy w następnych latach. Są to: kompleksowe rozwiązywanie problemów, krytyczne myślenie, kreatywność, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, wnioskowanie i podejmowanie decyzji, negocjacje i elastyczność poznawcza.

Dlaczego zatem warto podnosić kompetencje? Świat nie stoi w miejscu. Zmienia się bardzo dynamicznie. Z każdym rokiem potrzebujemy w dorosłym życiu coraz to nowych kompetencji, wiedzy, umiejętności. Są one nam potrzebne by móc korzystać z otaczającego nas świata, z możliwości jakie nam stwarza. Potrzebujemy podnosić swoje kompetencje także po to, by móc znaleźć i utrzymać pracę.

Wracając do tytułowego pytania, czy zatem roboty wygryzą Cię z roboty? Sprawdźcie, jakim powodzeniem będą cieszyć się Wasze umiejętności zawodowe oraz posiadana wiedza w przyszłym świecie. W tym celu zajrzyjcie TU i wykonajcie krótki test. Potraktujcie jego wynik, jako motywację do poszukiwania swojej drogi rozwoju kompetencji.

By szerzej spojrzeć na problematykę zmian zachodzących na rynku pracy, warto zajrzeć także do najnowszego raportu PARP ze stycznia 2020 roku „Rynek Pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2020)”.

Poznaj_siebie_przed_wyborem_zawodu.pdf

Jak-wybrac-szkole-8.pdf

KL 7

LISTOPAD - wykonaj jedno wybrane przez siebie zadanie

Doradztwo_w_sieci_1_5_POMYSLY_NA_PIATKE_ONLINE_(1).pdf

 

TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH NA BAZIE ELEKTRONICZNEGO TESTU e-ZAMEK

Wielu ludzi zastanawia się nad dalszym kierunkiem kształcenia oraz wyborem ścieżki zawodowej. Te wybory są bardzo istotne i w dużej mierze decydują o naszym powodzeniu zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Jak wskazuje praktyka, bardzo pomocne w podejmowaniu takich decyzji są testy badające indywidualne preferencje i zainteresowania. Masz przed sobą narzędzie, które pomoże Ci uzyskać cenne informacje na swój temat. Będą one wskazówką przy podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych. Zachęcamy Cię do jego wypełnienia. Tutaj nie ma dobrych i złych odpowiedzi, właściwe są te, które są zgodne z tym co naprawdę myślisz i czujesz. Dlatego ważne jest, abyś udzielał szczerych odpowiedzi, tylko wtedy uzyskasz wynik, który będzie wskazywał zawody rekomendowane dla Ciebie. Przed rozpoczęciem przeczytaj uważnie krótką instrukcję, która pozwoli Ci uzyskać wyniki na podstawie wypełnień wersji papierowej testu. Zapraszamy także do zapoznania się z wersją elektroniczną z animacjami oraz automatycznymi algorytmami do zliczania wyników, dostępną na stronie www.e-zamek.pl. Zachęcamy do wypełnienia!

http://www.e-zamek.pl/

 

 

Twoi rodzice mają pewne wyobrażenia dotyczące Twojej przyszłości, zawodu, pokładają w Tobie nadzieje... i mają do tego prawo. A to dlatego, że chcą dla Ciebie dobrze. Ty masz prawo do marzeń, własnej wizji swojej kariery, ale przede wszystkim prawo do dokonywania wyborów. Pokaż, że masz pomysł na siebie i że konsekwentnie będziesz go realizował, a na pewno zyskasz wsparcie rodziców!

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    ul. Kościelna 1

    47-260 Polska Cerekiew



  • 077/4802730


Galeria zdjęć