STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

NAWIGACJA

NAWIGACJA

Pedagog szkolny Narkotyki i Dopalacze Alkoholizm Dopalacze Koronawirus CIEKAWE INFORMACJE DLA RODZICÓW EDUKACJA ZDALNA CIEKAWOSTkI DLA UCZNIÓW ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY ONLINE ANKIETA - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI ANKIETY BADAJĄCE RELACJE POMIĘDZY NAUCZYCIELAMI I UCZNIAMI ANKIETA - POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY ANKIETA DLA RODZICÓW BADAJĄCA SKUTKI EDUKACJI ZDALNEJ ANKIETA DLA NAUCZYCIELI - POWRÓT DZIECI DO SZKOŁY WAŻNE NUMERY TELEFONÓW DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI ANKIETA - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE 2023/24

PEDAGOG

CIEKAWE INFORMACJE DLA RODZICÓW

  • Masz prawo i obowiązek w pierwszej kolejności zadbać o swój spokój. Postaraj się uspokoić i ochłonąć na tyle, na ile będzie to możliwe. Twoje zdenerwowanie i napięcie nic tu nie pomogą, a mogą jedynie pogorszyć sytuację. Kiedy już wiesz, że jesteś w stanie spokojnie i racjonalnie porozmawiać z dzieckiem na temat wojny, zastanów się, jakie informacje są najważniejsze i które z nich należy przekazać dziecku.
  • Rozmawiaj z dzieckiem osobiście, zanim uzyska informacje o wojnie z nierzetelnych źródeł lub zanim porozmawia z nim za ciebie ktoś inny. Nawet jeśli będziesz się mocno pilnować, aby nie poruszyć tematu wojny przy dziecku lub z dzieckiem, nie powstrzymasz wszystkich dookoła: babci, sąsiada, opiekunki w przedszkolu. Dziecko, by czuć się bezpiecznie, potrzebuje wiedzy o tym, co dzieje się w jego otoczeniu. Jeśli trudne informacje są przekazywane przez bliskie osoby, którym dziecko ufa, to wiele wyjaśniają i tłumaczą otaczający świat. To bardzo ważne, aby dziecko dowiadywało się w pierwszej kolejności od rodziców i opiekunów w bezpiecznej relacji o wydarzeniach wokół niego.
  • Jeśli to rodzice przekażą dziecku trudną wiadomość, mogą zadbać o jego emocje i zaopiekować się nimi. Nie łudź się, że możesz ochronić dzieci przed trudną wiedzą. Twoje dziecko może się z nią zetknąć wszędzie: w szkole, w autobusie, od rówieśników, w mediach społecznościowych. Nie masz na to wpływu. Dlatego rozmawiaj z nim i nie unikaj trudnego tematu. Pytaj o emocje.
  • Wiadomość o wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów budzi u dziecka niepokój i uruchamia lawinę lęków. Dzieci będą w tej sytuacji doświadczać mnóstwa różnych uczuć. To niezwykle istotne, by się nimi zaopiekować i zaakceptować każdą emocję, która się pojawi. Zaprzeczanie i udawanie, że nic się nie dzieje, może dziecko przepełniać jeszcze większą obawą, kiedy świat wokół mówi o zagrożeniu, a dorośli kłamią, że wszystko jest w porządku.
  • Otwarcie rozmawiaj z dzieckiem o swoich uczuciach, sposobach ich rozumienia, a także strategiach radzenia sobie z nimi. Pokaż mu, że wyrażanie uczuć przynosi ulgę i że emocje nie muszą dezorganizować codzienności. Nawet kiedy przeżywamy trudne emocje i rozmawiamy o nich, to nadal możemy chodzić do pracy, uczyć się i wykonywać inne obowiązki. Jesteś dla dziecka wzorem, jak opiekować się swoimi lękiem, złością, bezradnością i smutkiem. Wojna jest przerażająca dla wszystkich i budzi strach również wśród dorosłych. Nie udawaj przed dzieckiem, że nie odczuwasz emocji.
  • Daj dziecku czas na zastanowienie się i przemyślenie informacji. Akceptuj momenty milczenia, cierpliwie i bez oceniania towarzysz dziecku we wspólnym zastanawianiu się, wspólnych refleksjach, wątpliwościach i emocjach.
  • Kiedy poruszasz trudne tematy, używaj zrozumiałego języka, dopasowanego do wieku dziecka i jego potrzeb. Odpowiadaj na pytania, nawet jeśli dotyczą wciąż tej samej sprawy lub się powtarzają. Czasem trzeba o jakimś aspekcie trudnej sytuacji porozmawiać wiele razy. Dzieci potrzebują wielokrotnie odnosić się do nurtujących je kwestii, zanim poczują się pewne usłyszanych odpowiedzi i uporządkują je w głowach. Buduj w rozmowie bezpieczną atmosferę, by nowe informacje mogły być ponownie poruszone.
  • Gdy podejmujesz z dziećmi i nastolatkami rozmowę o wojnie, zastosuj techniki aktywnego słuchania. Skup się wyłącznie na tym, co dziecko ma do powiedzenia, na jego słowach i emocjach. Zignorujcie wszystkie rozpraszacze, które mogłyby odwrócić waszą uwagę. Wyłączcie telewizor, telefony i radio. Ta rozmowa ma być w tym momencie najważniejsza.
  • Akceptuj dziecięcy lub nastoletni, pełen slangowych wyrażeń sposób formułowania pytań. Nie wyśmiewaj i nie podważaj, nawet jeśli wydają się dziecinne, zabawne, naiwne czy odbiegające od tematu. Dziecko myśli i przeżywa świat po swojemu.
  • Dziecko potrzebuje powiązania nowych, zwłaszcza trudnych i złożonych, informacji z tym, co już zna i rozumie. Kiedy tłumaczysz mu aktualne wydarzenia, zależnie od wieku posłuż się odniesieniem do bajek, wiedzy wyniesionej ze szkoły z lekcji historii, z gier komputerowych, zabaw czy filmów.
  • Niektóre dzieci, zwłaszcza te, które mają styczność z grami komputerowymi, mogą traktować wojnę jako coś, co rozgrywa się w wirtualnym świecie. Jednak wojna dzieje się naprawdę. Naucz dziecko odróżniać rzeczywistość od fikcji, aby oddzielało realne wydarzenia od fantazji i wyobrażeń mogących potęgować trudne przeżycia i nasilać napięcie lub wręcz przeciwnie – prowadzić do dehumanizacji i traktowania ofiar wojny jak postaci z gier.
  • Wyjaśniaj tyle, ile uważasz za konieczne. Dzieci nie muszą i nawet nie powinny wiedzieć wszystkiego, co wiedzą dorośli. Nie muszą znać drastycznych szczegółów i politycznych niuansów. Natomiast potrzebują rzetelnych informacji dostosowanych do ich poziomu rozumienia, które pozwolą im pomyśleć o tym, co słyszą w radiu, telewizji czy mediach społecznościowych, w bezpieczny, niebudzący lęku sposób.
  • Należy ograniczyć dostęp do różnych treści, które są pokazywane w mediach, tak żeby dziecko nie było ciągle stymulowane przez nowe, drastyczne informacje. W rozmowie z dzieckiem oprzyj się na aktualnych informacjach z pewnych źródeł tak, żeby były przekazywane w obiektywny sposób i dotyczyły tylko tego, czego jesteśmy pewni. Bez teorii spiskowych i niepopartych niczym przewidywań.
  • Całkowita blokada informacyjna w domu jest błędem. Dziecko i tak będzie wyłapywać informacje z rozmów dorosłych. Zmiana zasad funkcjonujących w domu będzie stanowić dla dziecka stres. Dzieci chodzące do przedszkola czy szkoły tym bardziej obejdą blokadę mediów i dotrą do informacji.
  • Zadbaj o to, aby rozmowy o własnych obawach dotyczących wydarzeń w Ukrainie z innymi dorosłymi członkami rodziny i znajomymi prowadzić bez obecności najmłodszych. Nie oglądajcie z dziećmi bieżących transmisji w mediach.
  • Uważaj na katastrofizację. Łatwo teraz popaść w ten błąd poznawczy. Gdy przeżywamy lęk, mamy tendencję do zniekształcania myślenia i przewidywania dodatkowych nieszczęść. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego skupcie się na tym, co tu i teraz, bez wybiegania w przyszłość.
  • Zachowajcie dotychczasowy rytm dnia ze stałymi rytuałami i sposobami spędzania czasu. Nie rezygnujcie z dotychczasowych aktywności, które przynoszą radość i są regularnymi elementami życia codziennego. Stałość sprawia, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa.
  • Zaplanuj z dzieckiem wspólne aktywności, które pomogą wzmacniać poczucie wpływu na otoczenie przez podejmowanie różnych działań. Działanie pozwala zachować poczucie sprawczości. Przedyskutuj z dzieckiem działania, które możecie podjąć, by pomóc ofiarom wojny. Maluchy mogą choćby narysować plakat, który potem wyślecie do ambasady Ukrainy, lub narysować ukraińską flagę i wywiesić ją w oknie na znak solidarności. Porozmawiajcie z ukraińską sąsiadką. Starsze dzieci mogą wesprzeć datkiem jedną z organizacji działających na rzecz praw człowieka czy pomagających uciekinierom z Ukrainy.
  • Wzmacniaj u dziecka poczucie solidarności z innymi osobami, które podejmują starania na rzecz pokoju lub są ofiarami działań wojennych. Ucz je empatii i bądź wzorem dobrych postaw. Otwarcie wyrażaj swój sprzeciw wobec zachowań agresywnych.
  • Przygotuj dziecko do mierzenia się z tematem wojny w różnych miejscach i środowiskach. Dzieci myślą o wojnie. Dzieci rozmawiają z kolegami i koleżankami o wojnie. Pokaż dziecku, w jaki sposób warto rozmawiać, tak by prezentować swoje poglądy, szanować zdanie innych i nie przyjmować niesprawdzonych informacji. W ten sposób wzmacniasz jego umiejętność radzenia sobie i krytycznego myślenia.
  • Kiedy czujesz, że emocjonalna pojemność dziecka jest na wyczerpaniu, staraj się odwrócić jego uwagę od aktualnych wydarzeń. Wybierzcie się na spacer, zagrajcie w planszówkę, obejrzyjcie wspólnie film, aby wasza uwaga nie była poświęcona wyłącznie wojnie.
  • Zaangażuj do rozmów z dzieckiem pozostałych członków rodziny. Otwarcie, lecz spokojnie rozmawiajcie i wymieniajcie się czytelnymi dla dzieci informacjami w ich obecności. Zwiększycie w ten sposób ich gotowość do swobodnego zadawania pytań i dzielenia się doświadczanymi emocjami.
  • Emocje, zwłaszcza te związane z lękiem i napięciem, są bardzo mocno osadzone w ciele. Oprócz rozmów i przekazywania informacji, które pozwalają zaopiekować się sferą poznawczą, warto położyć nacisk na kontakt cielesny, zapewniać fizyczną bliskość i dostępność bezpiecznego dorosłego. Warto przytulać, głaskać dziecko, kiedy tego potrzebuje. Bliskość fizyczna jest najlepszym sposobem na rozładowanie stresu i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
  • To dobry moment na ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, ćwiczenia z uważności, by dziecko skoncentrowało się tylko na tym, co się dzieje tu i teraz, na masaże zmniejszające napięcie, bajki relaksacyjne, wizualizacje pozwalające się przenieść w wyobraźni w bezpieczne miejsce.
  • Wyjaśnij dziecku rolę nieprawdziwych informacji w internecie, tak zwanych fake newsów. Ostrzegaj przed fałszywymi profilami osób w mediach społecznościowych. Ważne, by dziecko (w tym nastoletnie) korzystające z internetu wiedziało, że to, co widzi w mediach, niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Naucz je rozpoznawać rzetelne źródła informacji i zachęcaj do czerpania z nich wiedzy o świecie.

 

Przykłady komunikatów dla dzieci i nastolatków


Komunikaty do maluchów:

  • Pewnie słyszałeś, co się dzieje na świecie. Rosja zaatakowała Ukrainę. To poważna sprawa. Inne kraje łączą się w grupy i będą pomagać najlepiej, jak mogą. Nasz kraj też pomaga.
  • Jeden kraj zaatakował drugi kraj, bo chce zabrać jego kawałek. Inne kraje, w tym Polska, nie zgadzają się na to i na tym polega ta wojna.
  • Jesteśmy w sojuszu wojskowym z największymi armiami świata. W tym sojuszu kraje umówiły się, że nie wolno zaatakować żadnego z nich, bo wtedy odpowie cały sojusz. To sprawia, że nie jesteśmy sami i jesteśmy bardziej bezpieczni.

Komunikaty odpowiednie dla dzieci w każdym wieku:

  • W Ukrainie rozpoczęła się wojna. To znaczy, że prezydent Rosji podjął decyzję o ataku na Ukrainę. Ludzie z Ukrainy walczą i jest to niebezpieczne. Martwimy się o nich.
  • Ludzie rozmawiają o wojnie w Ukrainie, martwią się o ludzi, którzy tam mieszkają, smucą się i złoszczą, bo wojna jest zła.
  • Chcemy pomóc Ukrainie i w związku z tym odbywają się teraz zbiórki pieniędzy, odzieży czy innych potrzebnych rzeczy dla ludzi z tych terenów. Możemy się włączyć w pomaganie.
  • Chcę, żebyś wiedział, że chcę, byś o tym ze mną rozmawiał i pytał mnie, o wszystko, o co potrzebujesz zapytać.
  • Boję się, ale już mniej, bo wiem, co zrobimy, żeby być bezpieczni. Mogę ci o tym opowiedzieć.
  • Widzę, że się boisz. Kiedy słyszymy o wojnie, czujemy strach, bo nasz umysł odczytuje te słowa jako zagrożenie i wysyła nam o tym sygnał. To zrozumiałe. Też tak mam.
  • Martwisz się o babcię swojej przyjaciółki, mieszkającą tam, gdzie jest wojna. Rozumiem to. Jestem przy tobie.
  • Widzę twój niepokój i strach. Wiem, że to skutek czegoś trudnego.
  • Widzę, że jesteś przestraszony. Może porozmawiamy o tym, co cię zaniepokoiło?
  • Widzę, że w ostatnim czasie jesteś często zamyślony. Mam wrażenie, że coś cię męczy.

 

Czego nie robić?
 

  • Nie unikajmy, nie bagatelizujmy tego tematu. Nie chowajmy głowy w piasek. Nie udawajmy, że nic się nie dzieje. Dzieci są uważnymi obserwatorami, słyszą rozmowy dorosłych, więc trzeba je przez to przeprowadzić i wspierać. Dzieci i nastolatki oglądają telewizję i mają dostęp do informacji z internetu. Ukrywanie przed nimi prawdy może doprowadzić jedynie do spadku zaufania do dorosłych i zwiększenia poziomu niepokoju. Dziecko poczuje, że rozmowa jest zbyt przerażająca, i zacznie się bać jeszcze silniej, a po wszelkie informacje zacznie sięgać do kolegów i mediów społecznościowych.
  • Nie okłamujmy dziecka, gdy zapyta, czy trwa wojna. Lepiej, jeśli usłyszy tę informację od życzliwych, wspierających dorosłych, podaną w formie dostosowanej do jego wrażliwości, niż zostanie nią zaatakowane w przypadkowy, brutalny sposób w mediach społecznościowych, telewizji lub otrzyma ją od podobnie przerażonych jak ono samo rówieśników.
  • Nie epatujmy drastycznymi, brutalnymi informacjami. Dzieci powinny dowiedzieć się, że toczy się wojna, ale nie muszą stykać się z jej najbardziej wstrząsającymi, krwawymi szczegółami.
  • Nie należy dzieci zastraszać ani podsycać i tak już silnego stresu. Odpowiadając na dziecięce pytania, nie wybiegajmy naprzód, nie snujmy czarnych scenariuszy. Po podaniu podstawowych informacji po prostu uważnie słuchajmy dziecka. Będzie pytało o to, co jest w stanie przyswoić i udźwignąć.
  • Unikajmy przy dzieciach komunikatów nasilających lęk. Na przykład: „Zaczną od Ukrainy, a potem przyjdą do Polski”, „To dopiero początek. Wybuchnie trzecia wojna światowa”. Nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja. Dla dzieci i tak to, co jest, to bardzo dużo. Nie dokładajmy dodatkowych strachów.
  • Postarajmy się nie oglądać i nie słuchać przy dzieciach relacji z wojennych wydarzeń, nie pokazujmy im dramatycznych zdjęć. Nie włączajmy telewizyjnych kanałów informacyjnych przy dziecku. W aucie ustawmy radio nadające wyłącznie muzykę. Dziecko nie musi wiedzieć, ile osób dziś zostało rannych i ile zginęło. Dziecięca wyobraźnia czerpie ze zgromadzonych danych i obrazów. Dla dziecka słowo „wojna” nie musi oznaczać płonących lub zburzonych domów, zmasakrowanych i zakrwawionych ciał. Te drastyczne obrazy nie muszą do dzieci (zwłaszcza najmłodszych) trafić, dzięki czemu nie zapiszą się w ich głowach.
  • Rodzice i opiekunowie mogą uznać, że powinni przekazać swoim dzieciom wszystkie fakty i informować je na bieżąco o sytuacji na wojnie. Nie ma takiej konieczności, gdyż przez nadmiar obciążających informacji dzieci mogą poczuć się przytłoczone i przebodźcowane.
  • To, co się dzieje z dorosłymi, wpływa na dzieci. Spróbujcie przy dzieciach zachować spokój. Nie chodzi o to, by udawać, że nic się nie dzieje. Zachować spokój to znaczy rozmawiać bez wpadania w panikę, która prowadzi do potęgowania napięcia i w efekcie – do nieracjonalnych zachowań.

 

Doceniaj pozytywne zachowania! – Sukcesdziecka.pl

                                                                                 

 Poradnik_Rodzica.pdf

                                                       

                                                                                    poczucie_wartosci.pdf

 

 

Strony internetowe polecane rodzicom:

www.fdn.pl

www.rodzicewedukacji.pl

www.dzieckowsieci.pl

www.eduseek.pl

www.opiekun.pl

www.remedium-psychologia.pl

www.charaktery.eu

www.info-dziecko.eu

www.800100100.pl

www.madrzy-rodzice.pl

 

Więź rodzic - dziecko

 Kampania „Wielka Moc” ma na celu zwrócenie uwagi na budowanie bezpiecznej więzi rodzic-dziecko. Więź z rodzicem to relacja dwustronna, która ma wpływ na zachowanie dziecka w ciągu całego życia. Wczesne bezpieczne doświadczenia więzi mają wpływ na późniejszy społeczny i emocjonalny rozwój dziecka poprzez oddziaływanie na: rozwój mózgu; sposób reagowania na doświadczane emocje; oczekiwania i sposób reagowania w bliskich relacjach. 
Zapraszam do obejrzenia.

 

 

Depresja młodzieńcza — Depresje

ULOTKA_mlodziencza_NET.pdf

 

 

Zachęcamy Rodziców, do zapoznania się z artykułem poruszającym symptomy depresji w czasie nauki zdalnej: 

Depresja u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie | Mamotoja.pl

Depresja-w-czasie-nauki-zdalnej.pdf

SAMODZIELNOŚĆ 

Pedagogizacja | Przedszkole Gminne w Sianowie

Samodzielność dziecka może budzić w nas obawy. Dzieci mogą je usłyszeć w słowach, które do nich mówimy. A słowa, które od nas usłyszą, często zostają w nich przez całe życie. 

Czy chcielibyście, aby kiedyś, Wasze dzieci, już jako samodzielni dorośli, mogły powiedzieć: "Wierzę w siebie, bo kiedyś rodzic we mnie uwierzył"?  Co ma wspólnego samodzielność dziecka z wiarą w siebie - zapraszam do obejrzenia filmu.

 

JAK ZADBAĆ O DZIECKO W DOBIE PANDEMII

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-dbac-o-dziecko-w-czasie-pandemii

 

Zdalna edukacja nauką dla dzieci i egzaminem dla rodziców

Jak w czasie pandemii przetrwać w domu z dziećmi i pracą?

Jak w czasie pandemii przetrwać w domu z dziećmi i pracą? Zapraszam na webinarium Anny Tulczyńskiej.

✅ Czy kryzys może nas czegoś nauczyć?

✅ Jak stworzyć sobie nową normalność?

✅ Jak pracować i uczyć się z domu?

✅ Jak współpracować z dziećmi w różnym wieku?

✅ Jak dbać o siebie, bliskich i wspólne relacje?

Jeśli poszukujecie odpowiedzi na te pytania, obejrzyjcie to szkolenie.

SZKOLENIE - KLIKNIJ

Dziecko a nowoczesne technologie - zagrożenia ze strony Internetu i  telewizji by Ania Piątkowska

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE A NASZE DZIECI

imagesdb_nowoczesne-technologie-a-nasze-dzieci-poradnik-dla-rodzicow-200615-0.pdf

Ciemna strona Tapeta - Pobierz na telefon z PHONEKY

CIEMNA STRONA  TELEFONU KOMÓRKOWEGO

imagesdb_ciemna-strona-telefonu-komorkowego-161003-0.pdf

 

 

 

Zbliża się zakończenie roku szkolnego. Zwykle uczniowie z radością lub lękiem wracają do domu chcąc sprawdzić reakcje rodzica na otrzymane oceny. W dłuższej perspektywie wzmacnia to motywację (lub jej brak) zewnętrzną, a utrudnia samodzielne ocenianie i budowanie wzmocnień lub formułowanie wniosków na przyszłość, niezależnie od opinii dorosłych. Poniższe wskazówki sprzyjają wzmacnianiu relacji z dzieckiem lub nastolatkiem oraz Jego samodzielności i umiejętności dokonywania oceny własnych działań, czy uzyskanych efektów.

P.S. Przypomnijcie sobie własne świadectwa i dni zakończeń kolejnych lat szkolnych. Co było wtedy dla Was najważniejsze? Co pamiętacie? Co chcielibyście, aby Wasze dziecko lub uczeń pamiętało po latach? - pytania zostawiam do autorefleksji;)

Obraz może zawierać: tekst

 

RODZICU I NAUCZYCIELU POZNAJ

3 KROKI DO ROZWIĄZANIA KONFLIKTÓW POMIĘDZY DZIEĆMI        

 plakat_konflikt_pomiedzy_dziecmi.pdf

Jak uniknąć konfliktów między rodzeństwem? - Uniwersytet SWPS

Mit dobrego wychowania – uczymy się na błędach - Together Magazyn

Normy i granice wyznaczane dziecku w relacjach rodzinnych.

prezentacja_1.pptx

 

 

Przemoc ,agresja, terroryzm

"Cyberprzemoc"

Cyberprzemoc może dotknąć też twoje dziecko! - Mjakmama.pl

cyberprzemoc_wlacz_blokade_na_nekanie_poradnik_dla_rodzicow_1_.pdf

 

Wspieraj swoje dziecko :)

Terapia ręki jako wsparcie dla mowy i jako wsparcie dla grafomotoryki :)

https://www.psycholog-logopeda.org.pl/2019/03/terapia-reki-dwa-rodzaje-jako-wsparcie.html

 

Nie bij .Wychowuj !!!

Klaps wciąż u wielu rodziców uważany jest za metodę wychowawczą i za coś niegroźnego, naturalnego. Klaps może dyscyplinuje dziecko, ale bynajmniej nie wychowuje i nie buduje relacji z nim. Dziecko po klapsie jest „grzeczne” nie dlatego, że zrozumiało swoje zachowanie, ale dlatego, że po prostu się boi. Boi się najważniejszej osoby w swoim życiu – rodzica. Przestaje czuć się bezpiecznie. Przestaje czuć się akceptowane i ważne. W szkole obserwuje się wiele zachowań będących następstwem syndromu dziecka bitego. I są to zawsze negatywne zachowania, bo przecież dzieci niewiedzą, że można inaczej. Uczą się poprzez naśladowanie, o czym mówi poniższy filmik.

Dziecko bite – bije innych. Dziecko bite czuje się nieakceptowane, a dziecko z niezaspokojoną potrzebą akceptacji szuka jej u rówieśników, najczęściej poprzez popisywanie się, nękanie innych, dokuczanie, przezywanie, bicie. Dziecko bite traci zaufanie i szacunek do rodzica, a klapsy to bicie.

Cytując Haima G. Ginott: „Gdy dziecko uderzy dziecko – nazywamy to agresją. Gdy dziecko uderzy dorosłego – nazywamy to wrogością. Gdy dorosły uderzy dorosłego – nazywamy to napaścią. Gdy dorosły uderzy dziecko – nazywamy to dyscypliną”. To zdanie może stanowić kwintesencję tego, dlaczego tyle mówi się o klapsach.

Właśnie ruszyła kampania dla rodziców pt. Wychowuj bez klapsów! Kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: „Potrafię się zatrzymać”! Serdecznie zachęcam do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie kampanii https://rodzice.fdds.pl/

Są tam wskazówki jak wychowywać bez bicia i co zamiast klapsa. Można również pobrać poradnik dla rodziców, który omawia tę tematykę.

Poradnik dla rodziców: „Potrafię się zatrzymać… ale jak to zrobić?!”

Zapraszam do zapoznania się ze spotem kampanii.

 

WYKORZYSTAJ TO, ŻE MASZ WPŁYW NA WŁASNE DZIECKO I SPRAW, ABY BYŁ TO WPŁYW POZYTYWNY. BĄDŹ ŚWIADOMYM RODZICEM.

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

lektura na dziś: o cyberprzemocy - bezpieczeństwo w sieci

Cyberpomoc kontra Cyberprzemoc - Kontakt
https://www.youtube.com/watch?v=lRN4UbgV7k4

https://www.youtube.com/watch?v=rd4XrSJjUII

https://www.youtube.com/watch?v=W-tmi6oGNqE

 

 

Jak zorganizować pracę dziecku dyslektycznemu w domu?

Warunkiem skutecznego oddziaływania na dziecko jest systematyczna praca w szkole i w domu. Aby przyniosła ona pożądany efekt, warto kierować się kilkoma zasadami zawartymi w publikacji „Jestem rodzicem dziecka z dysleksją” autorstwa prof. Marty Bogdanowicz.
Publikacja powstała z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Oto kilka podstawowych zasad:

  • Wykonywanie zadań zawsze w tym samym miejscu (najlepiej przy własnym biurku i najlepiej w tym samym czasie, bo to wspomaga gotowość dziecka do uczenia się.
  • Pamięć pracuje sprawniej, gdy dziecko jest zrelaksowane, a zatem ważny jest odpoczynek przed przystąpieniem do ćwiczeń.
  • Miejsce do pracy powinno być uprzątnięte, bez zbędnych przedmiotów przykuwających wzrok dziecka i rozpraszających jego uwagę.
  • Po jednej stronie biurka zaleca się ustawić zieloną roślinę, na którą dziecko będzie mogło skierować zmęczony czytaniem wzrok.
  • Trzeba zadbać o ciszę – wyłączyć telewizor, sprzęt grający, a nawet telefon.
  • Mózg wymaga „rozgrzewki”, czyli ćwiczeń wstępnych. Najlepsze są ćwiczenia, które mają formę zabawy.
  • W pracy warto wykorzystywać skojarzenia, dzięki którym więcej i lepiej się zapamiętuje.
  • Podczas ćwiczeń czytania nie powinno się przybierać zbyt wygodnej pozycji, bo to rozleniwia i nie sprzyja aktywności umysłowej.
  • Zalecaną formą wspierającą pracę i relaks dziecka są zajęcia ruchowe, w tym np. ćwiczenia naprzemienne, które pobudzają i usprawniają pracę obu półkul mózgowych odpowiedzialnych za koordynację funkcji wzrokowych, słuchowych i ruchowych.

 

Dzień Matki - świeto pachnące miłością :)

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,7322545.html

Dzień Matki. Święto pachnące miłością

 

 

 

https://www.matkaniewariatka.pl/zaburzenia-integracji-sensorycznej/

 

Zaburzenia integracji sensorycznej- konkretna wiedza plus ...

Co zamiast karania ?

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

https://stressfree.pl/agresja-u-dzieci-o-przyczynach-wojciech-eichelberger/

https://wspomaganie-rozwoju.pl/wpisy/jak-radzic-sobie-z-agresja-u-dzieci/

https://www.gov.pl/web/rodzina/do-pracy-zdalnej-trzeba-przygotowac-i-siebie-i-dziecko

http://sp1piensk.edu.pl/pedagog/odpowiedzialnosc_prawna_nieletnich.pdf

https://mamadu.pl/blogi/agaidzieciaki/123417,5-zabaw-przeciwko-agresji-i-rozladowujacych-napiecia-emocjonalne-najlepsza-bron-na-malego-zlosnika#

https://szkoladobrejrelacji.pl/relacyjne-nacobezu-na-czasy-zarazy-czyli-o-co-warto-zadbac-podczas-korona-przygody/?fbclid=IwAR1cEOps6y27_uY9cx9_E0Lk1cckng3YBAAwyKzBxVqSmPAS_iULmGEII4I

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    ul. Kościelna 1

    47-260 Polska Cerekiew



  • 077/4802730


Galeria zdjęć