Nawigacja

Pedagog szkolny Narkotyki i Dopalacze Alkoholizm Dopalacze Koronawirus CIEKAWE INFORMACJE DLA RODZICÓW EDUKACJA ZDALNA CIEKAWOSTkI DLA UCZNIÓW ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY ONLINE ANKIETA - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI ANKIETY BADAJĄCE RELACJE POMIĘDZY NAUCZYCIELAMI I UCZNIAMI ANKIETA - POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY ANKIETA DLA RODZICÓW BADAJĄCA SKUTKI EDUKACJI ZDALNEJ ANKIETA DLA NAUCZYCIELI - POWRÓT DZIECI DO SZKOŁY WAŻNE NUMERY TELEFONÓW DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI ANKIETA - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE 2023/24

PEDAGOG

Alkoholizm

ALKOHOLIZM

Alkoholizm wśród dzieci i młodzieży.

 

 

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która może dotknąć każdego. Istnieje bardzo wiele źródeł informacji na jej temat. Na nasza stronę wybraliśmy te, którą pozwolą bliżej ją poznać oraz uświadomić sobie płynące z niej zagrożenia.

Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu lub choroba alkoholowa – choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

 

ALKOHOLIZM WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

Picie napojów alkoholowych przez dorosłych jest specyficznym rodzajem gry, obarczonej pewnym stopniem ryzyka. Ale picie przez dzieci i młodzież jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę.

Alkohol często bywa środkiem oszałamiającym, który toruje drogę silniejszym narkotykom. Niestety dorośli zbyt mało się tym interesują, a poza tym sami nie dostarczają dobrego przykładu.

Nie łatwo w tej sprawie podejmować działania wychowawcze. Nastolatki nieraz sięgają po alkohol właśnie dla tego, by zamanifestować swoją niezależność lub wyrazić bunt wobec dorosłych. Są także mało odporni na presję rówieśników i zdolni do robienia bardzo ryzykownych rzeczy po to, by zaimponować kolegom. Istnieją jednak sposoby, żeby pomóc dziecku nie pić. Można przeczytać więcej o nich w książce Alicji Pacewicz pt. “Jak pomóc dziecku nie pić”.

 

A oto kilka jej rad dla rodziców i wychowawców:

 

 • Naucz się uważnie słuchać dziecka.
  Nie wystarczy samemu mówić, trzeba umieć słuchać i rozumieć. Gdy będzie mówić o swoich sprawach- staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, nie zaczynaj od razu pouczać. bądź uważny w momentach, gdy wydaje Ci się, że dziecko ma jakieś kłopoty. Okazanie zrozumienia i wsparcia w takich momentach liczy się więcej niż sto mądrych pogadanek i pouczeń.
 • Pomóż dziecku dobrze się czuć ze sobą.
  Nastolatki są często nie pewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą , że rodzice im ufają, wierzą w ich wartość. W odpowiednich momentach okazuj dziecku swoją akceptację i aprobatę oraz licz się z jego zdaniem.
 • Pomóż dziecku wykształcić jasny system wartości.
  Jasne poczucie , co jest dobre, a co złe, daje odwagę podejmowania samodzielnych decyzji i obronę przed negatywnym wpływem otoczenia. można również pomóc w zrozumieniu, które z wartości są najczęściej zagrożone przez nadużywanie alkoholu.
 • Pomóż dziecku radzić sobie z naciskiem kolegów
  Dzieci miewają ogromne trudności w opieraniu się naciskom kolegów namawiających do picia i palenia. Szczególnie trudno jest odmawiać dzieciom, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.
 • Ustal jasno zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
  Powiedz wyraźnie dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków. Niech znają też konsekwencję łamania zasad, które powinny jednak być dopasowane do wieku i indywidualności dziecka.
 • Zachęcaj dzieci do zajęć zdrowych i twórczych.
  Czy Twoje dzieci mają dużo propozycji robienia czegoś ciekawego, przyjemnego i rozwijającego? Najlepiej, jeśli czasem będziesz także w takich zajęciach uczestniczyć.
 • Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
  Wszyscy mają te same problemy co Ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci ze swego otoczenia. Gdy twoje dziecko wybiera się na prywatkę, upewnij się, że będzie tam jakaś “przyzwoitka”(dotyczy dzieci młodszych) i nie będzie żadnego alkoholu.
 • Przygotuj się do sytuacji, w której dziecko wypije.
  To może się zdarzyć. Naucz się rozpoznawać oznaki wskazujące, że dziecko zaczęło eksperymentować z alkoholem. Czy wiesz na co dziecko wydaje pieniądze? Wiadomo, że dzieci, które dostają za dużo pieniędzy często wydają je na alkohol i papierosy. Stwórz okazję do tego, by mogło o tym powiedzieć i bądź rozważny przy ustalaniu sankcji. Jeżeli to się powtarza, poszukaj pomocy.
 • Bądź dobrym przykładem.
  Dzieci dobrze znają obyczaje i postawy rodziców wobec alkoholu. Nie można ich oszukać głosząc zasady, które samemu się nie przestrzega. Pamiętaj, że jeśli rodzic nadużywa alkoholu, jego dziecko ma większe szanse na kłopoty z alkoholem niż inni rówieśnicy. Spróbuj więc być uważny w zabawie z alkoholem oraz:
  – nie pij przed jazdą samochodem, przed pływaniem w wodzie,                                                                     –   -  nie wyśmiewaj się z niepijących i nie nakłaniaj innych do picia,
  – nie chwal się przed dziećmi, że masz lub miałeś silną głowę, nie podziwiaj za to innych,

  – nie opowiadaj przy dzieciach zabawnych historyjek o pijaństwie,

  – nigdy nie proś dziecka by kupowało lub przyrządzało alkohol.

  – nie bagatelizuj przypadków upijania się innych ludzi,

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

  Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

  ul. Kościelna 1

  47-260 Polska Cerekiew • 077/4802730


Galeria zdjęć