Nawigacja

Pedagog szkolny Narkotyki i Dopalacze Alkoholizm Dopalacze Koronawirus CIEKAWE INFORMACJE DLA RODZICÓW EDUKACJA ZDALNA CIEKAWOSTkI DLA UCZNIÓW ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY ONLINE ANKIETA - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI ANKIETY BADAJĄCE RELACJE POMIĘDZY NAUCZYCIELAMI I UCZNIAMI ANKIETA - POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY ANKIETA DLA RODZICÓW BADAJĄCA SKUTKI EDUKACJI ZDALNEJ ANKIETA DLA NAUCZYCIELI - POWRÓT DZIECI DO SZKOŁY WAŻNE NUMERY TELEFONÓW DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI ANKIETA - DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE 2023/24

PEDAGOG

Koronawirus

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Jeśli ktoś myśli o zajęciach dodatkowych dla swoich dzieci to proszę bardzo :)

 

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

https://mamrodzine.pl/dobre-relacje-z-najblizszymi-sa-kluczem-do-udanego-zycia/

 

https://biteable.com/watch/kochani-uczniowie-2547807?fbclid=IwAR2ctgUyljEoz8h12hPizgw2l1-kBdgN9banX5nwuPAr89VuoKPu2vJ_ooQ

 

Mądrze razem w domu !!!

Domowa kwarantanna to okazja do budowania więzi rodzinnych. Poniżej podsuwam pomysły, jak ciekawie i twórczo spędzać z dziećmi ten szczególny czas i przekuć jego ograniczenia na pożytki rozwojowe.

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/madrze-razem-w-domu/

 

https://dzieciecapsychologia.pl/jak-wspierac-dziecko-w-trakcie-epidemii-koronawirusa-wsparciewkoronie/

 

https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf

https://dzieciecapsychologia.pl/nastolatek-pelen-leku-jak-go-wspierac/

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,​

sytuacja kryzysowa związana z zagrożeniem epidemicznym wprowadza pewne zmiany  w funkcjonowaniu naszej szkoły. Przez pewien czas zmieniony będzie system nauczania  i komunikowania się. Od 16 marca wprowadzone zostało nauczanie zdalne, zgodnie z rekomendacją Ministra Edukacji Narodowej. Nauczyciele na podstawie planu lekcji przekazują materiały dydaktyczne i ćwiczeniowe z wykorzystaniem  komunikatorów społecznościowych. Obecna sytuacja kryzysowa                                 i wprowadzone ograniczenia mogą powodować problemy emocjonalne u dzieci i młodzieży. Zatem oprócz procesu edukacji oferujemy również pomoc psychologiczno-pedagogiczną w formie porad i konsultacji. Pedagog szkolny i psycholog szkolny służą pomocą i wsparciem, telefonicznie bądź online. 

Mój e - mail aniakrybus@wp.pl

Czym jest koronawirus i czym grozi spotkanie z nim? Dlaczego nie ma szkoły? Jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy? Podpowiedzi przynosi dostępna bezpłatnie w PDF książeczka opracowana przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz.
 

 

Znalezione obrazy dla zapytania: Koronawirus grafika

                                                              20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

Jak wspierać dzieci/nastolatki podczas epidemii koronawirusa

Drodzy Państwo!

Wszyscy znaleźliśmy się w trudnym momencie, jakim jest zagrożenie epidemiczne koronawirusem (COVID - 19) w Polsce. W obecnej sytuacji  niepokój jest naturalną reakcją, ale ważne, żeby nami nie owładnął.  Wspólne przeżywanie, również niepokoju, może mieć pozytywne strony, pod warunkiem, że ma to wymiar wspierający,       a nie wzmacniający lęk.

Na uwagę zasługuje fakt, że to jest doświadczenie nas wszystkich i dobrze być w kontakcie    z innymi: dzwonić do siebie nawzajem, pytać o zdrowie, interesować się problemami, pomagać je rozwiązywać, strać się nie dopuścić do nakręcania spirali wzajemnego lęku i strachu. Wśród trzech apeli WHO (oświadczeniu dotyczącym zakażeń koronawirusem), z których pierwszy dotyczy zasad zachowania higieny, drugi uzyskiwania rzetelnych informacji, znalazło się bardzo ważne wskazanie: „Bądź życzliwy i okaż empatię i solidarność każdemu, kogo dotyczy problem. Dziel się faktami i unikaj przesady”.

Starajmy się  unikać czytania i oglądania informacji, które powodują, że czujemy niepokój i stres. Szukajmy konkretnych informacji po to, żeby zadbać o swoich bliskich i siebie. Wiadomości sprawdzajmy raz lub dwa razy dziennie, najlepiej w określonych porach. Ciągły, nieprzerwany napływ wieści o kolejnych zachorowaniach może spowodować, że będziemy się martwić w coraz większym stopniu.

Szczególnego wsparcia i troski potrzebują teraz nasze dzieci, dlatego starajmy się  obserwować zarówno dzieci, jak i siebie. Nie tylko pod kątem możliwości zachorowania, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko ? Jak odnajduje się w tej sytuacji? Czy dopytuje, a może stroni od rozmów?

  •  Rozmawiajmy z dzieckiem otwarcie i z wyczuciem, opierając się o rzetelne informacje. Przed takimi rozmowami warto upewnić się, czy sami dorośli wiedzą, czym jest koronawirus.
  •   Nie warto przekazywać dzieciom niesprawdzonych informacji tzw. fake newsów, licznych „supertajnych treści” oraz dramatycznych nowin.
  •   Mówmy otwarcie i szczerze „Nie wiem” w sytuacji pytań, na które nie znamy odpowiedzi np. „Jak  długo to potrwa?”itp.
  •   Pamiętajmy, aby dostosować język do w wieku dziecka, aby nie zagalopować się  i dodatkowo straszyć.
  •   Jeżeli lęk już się pojawił, nie powinniśmy go bagatelizować i mówić dziecku „nic się nie dzieje”, „przesadzasz!” - ważne, żeby w takim momencie porozmawiać, wysłuchać tego, czego konkretnie dziecko się boi, co budzi jego wątpliwości. Kiedy lęk/strach jest zauważony, pozwolimy mu wybrzmieć,  można się nim zaopiekować    i traci swoją moc.
  •   Zastanówmy się, co możemy wspólnie zrobić, żeby poprawić sobie nastrój.
  •   Bądźmy wspierający w stosunku do naszych nastoletnich dzieci, dla których obecna sytuacja może wywoływać poczucie zamachu na ich podstawowe prawa  i ograniczenie wolności. Wskażmy na czasowość pewnych rozwiązań i ograniczeń.
  •   W razie potrzeby wsparcia psychologicznego podaję Państwu następujące namiary telefoniczne:  Zespół ds Interwencji Kryzysowej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Kożlu  Telefon:77 483-33-23,573-310-953
  • Bezpłatna pomoc psychologiczna – numer Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - dostępny ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych 24h/7. Bezpłatny i anonimowy Telefon dla Rodziców    i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 – czynny od poniedziałku do piątku                 w godzinach 12.00 – 15.00.

 

Głęboko wierzę, że w końcu sytuacja się unormuje, a emocje opadną. Każdy kryzys mija  i choć bycie w nim jest trudne, może być także powodem do rozwoju. Wykorzystajmy ten moment do budowania cieplejszych i głębszych relacji z naszymi dziećmi.  Może to być czas, żeby zwolnić, zatrzymać się, pobyć razem i cieszyć się z tych wspólnych chwil.

 

Pozdrawiam serdecznie

Pedagog szkolny

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    Zespół Szkolno-Przedszkolny we Wroninie

    ul. Kościelna 1

    47-260 Polska Cerekiew



  • 077/4802730


Galeria zdjęć